Let’s Do Lunch

Everyone needs to eat. It’s one of the basic needs we have to fulfill every single day. For the working person, however, eating can either be an annoying hindrance interrupting your workflow, or a necessary mental break providing a much needed energy boost halfway through your workday. But did you know that going out to lunch five days a week puts a huge strain on your savings account?

In an article on the Huffington Post, Jillian Berman breaks down the average cost of going out to lunch every single day verses bringing your lunch to work. Sure, it can get boring, but the numbers paint quite the picture. First, Berman went to the grocery store and bought a week’s worth of lunch ingredients for a total of $19.05. Assuming there are 50 working weeks a year, and assuming that you eat the same thing every day, the yearly cost for bringing your lunch to work every day would be $952.50.

On the opposite end of the spectrum is eating out every single workday. Berman assumes, for the sake of this experiment, you would get a $10.00 sandwich every day (as opposed to making your own sandwich). Multiply that by five days a week and 50 weeks a year, the grand total would be $2,500.

Let’s look at both of those numbers together: make your lunch every day and the yearly cost is $952.50. Go out to eat every day and you are forking over $2,500 a year. Looking for an easy way to save over $1,500 a year? Well, that’s one way to do it.

Yet people still insist on going out to eat, even though it makes more sense to bring your lunch every day. Why is that? Click here to see the rest of Berman’s article, as she breaks down the specific reasons why we continue to eat out.

 

Share
Posted in Blog.